Przepisy Nigelli Lawson

SŁOWNICZEK

SZYNKA PARMEŃSKA

Wspaniale pachnie i jest jedną z najdroższych wędlin na świecie. Produkuje się ją wyłącznie w okolicach Parmy, miasta na północy Włoch. Co ważne − mięso używane do produkcji szynki musi także pochodzić z tego regionu.

Prosciutto di Parma − bo tak nazywa się w oryginale, ta surowa, lekko solona szynka wieprzowa, która wyjątkowy smak zawdzięcza dojrzewaniu na powietrzu przez, mniej więcej, jeden rok. Ma dość subtelny, delikatny smak, który niektórzy określają jako "słodki".
Szynka ta jest chętnie wykorzystywana w tradycyjnej włoskiej kuchni. Smakosze wolą jednak jeść ją bez dodatków, cienko pokrojoną. Warto dodać, że świetnie komponuje się z melonem, gruszką, winogronami, figami lub powidłami śliwkowymi. Cienkie plasterki lubią także towarzystwo świeżego, pszennego chleba.
Oryginalna szynka parmeńska, powinna mieć symbol jakości, w tym wypadku − znak denominazione di origine protetta oraz symbol korony z numerem producenta. Nad rzetelnością producentów czuwa specjalnie do tego powołane Międzynarodowe Konsorcjum Szynki Parmeńskiej.

Produkcja
W związku z surowymi przepisami, produkcja szynki parmeńskiej musi przebiegać w ściśle określony sposób. Reguły te dotyczą również hodowanych na szynkę świń. Muszą być one odpowiednio karmione, ważyć nie mniej niż 140 kg i w chwili uboju mieć przynajmniej 10 miesięcy. Szynka produkowana jest z ud wieprzowych ważących około 10 kg. Następnie surową i posoloną szynkę wiesza się na 12 miesięcy w specjalnych wentylowanych salach, gdzie "wdycha" powietrze z okolicznych pól i lasów. Proces przygotowywania szynek jest czasochłonny i bardzo skomplikowany. Wszystko polega jednak na tym, by mięso odpowiednio wyschło − warto tu dodać, że słowo "prosciutto" (szynka), pochodzi od czasownika "prosciugare", czyli: obsychać.

Smaczne i zdrowe
Szynki parmeńskie zawierają małe ilości tłuszczu, dzięki procesowi dojrzewania, szynki parmeńskie nie tuczą, ponieważ proteiny zawarte w mięsie ulegają rozkładowi, dzięki czemu są one łatwiej przyswajalne przez organizm.

Źródło: Na widelcu

Źródło zdjęcia: Most Photos

Indeks haseł

Copyright © 2009 by nigellalawson.pl | All rights reserved. | Design by Misiek